Dėl darganotų bei tamsių rudens vakarų ir šaltų žiemų vis daugiau žmonių apsvarsto galimybę turėti židinį namuose. Nors tai nėra būtinybė, tačiau židinys suteikia jaukumą ir šilumą. Žinoma, apsisprendimą, ar turėti židinį, ar ne, dažnai nulemia finansinis aspektas, nes kai kuriems gali pasirodyti, kad židinio įrengimas – visai nepigus malonumas. Yra žmonių, kurie patys ryžtasi sumontuoti židinį, tačiau tai nėra geriausias variantas, jei jūs šioje srityje neturite patirties. Tačiau jei visgi tam pasiryžote, pateikiame patarimų, kad šis procesas būtų lengvesnis.
Kaip Pasistatyti Vidaus Židinį Pačiam?
Židinio statybos žingsniai:
Kamino įrengimas:
Židinio, esančio namo viduje, montavimo darbai turėtų prasidėti nuo kamino, o jei jau jį turite, tada tuo rūpintis nereikia. Židinį galima įrengti vietoj senos krosnies, tokiu atveju, kaminą jau turite, tačiau prie jo reikia pritaikyti planuojamą savo židinį.
Pamato įrengimas:
Po kamino įrengimo antras dalykas, kurį reikėtų padaryti, tai yra sumontuoti tvirtą židinio pamatą. Pamatas židiniui priklauso nuo grindų tipo, pvz., jei grindys jau yra tvirtos, t.y. betoninės, tada pagrindo daryti nėra būtina. Tačiau jei grindys yra medinės, tada bus reikalingas ypač tvirtas ir stabilus pagrindas, nes tik tokiu atveju židinio kapsulė nejudės. Kitu atveju, judanti židinio kapsulė gali sukelti rimtų bėdų, pvz., dūmų prasiveržimus į patalpą, suodžių kaupimasi, o blogiausiu atveju net gaisrus. Dėl šios priežasties pamatui įrengti negailėkite pastangų ir medžiagų, kad jis būtų tvirtas ir lygus.
Pakėlimo įrengimas:
Kai pamatas bus įrengtas ir išdžiūvęs, tada ant jo reikia išbetonuoti pakėlimą, t.y. aukštesnį pagrindą, kurio forma priklauso nuo įsigytos židinio kapsulės formos. Lieti pakėlimo formą reikėtų pirmiausia iš medinių lentelių sukalus rėmą, kad betonas netekėtų į šalis, o išlaikytų formą. Jei pakėlimas bus aukštesnis, tada norint suteikti jam tvirtumo galite panaudoti armatūrą. Kai supilsite betono masę į paruoštą konstrukcijos rėmą, tada patariama palaukti bent savaitę, kad betonas išdžiūtų ir sukietėtų, o pakėlimas būtų tvirtas. Tik po savaitės bus galima sumontuoti židinio kapsulę. Tačiau turėtumėte atkreipti dėmesį į tai, kad betono džiūvimo terminas gali ir pailgėti, priklausomai nuo naudojamo betono tipo, patalpos temperatūros ir drėgnumo. Palaukę šiek tiek ilgiau būsite visiškai tikri, kad montuoti kapsulę bus saugu.
Saugumo užtikrinimas:
Prieš ruošdami pagrindą židiniui turite atkreipti dėmesį į atstumą nuo nedegių sienos konstrukcijų, pvz., nuo betoninės sienos židinio kapsulė turi būti nutolusi bent 15 centimetrų. Tačiau jei patalpoje yra degių konstrukcijų, pvz., medinių kolonų, rąstinių sienų ar kitų medinių elementų, tada reikia palikti didesnį atstumą ir tuo pačiu pasirūpinti nedegiomis, t.y. priešgaisrinėmis izoliacinėmis priemonėmis.
Kapsulės montavimas:
Kai pakėlimas židinio kapsulei bus visiškai išdžiūvęs, tada kitas žingsnis yra židinio kapsulės montavimas. Montuoti kapsulę reikia atsargiai, vienas pats greičiausiai to nepadarysite, todėl geriausia pasikviesti porą žmonių į pagalbą. Židinio kapsulė yra labai sunki, todėl turite atsargiai ją užkelti ant pagrindo ir įsitikinti, kad ji stovi tvirtai.
Dūmtraukio montavimas:
Kai užkelsite židinio kapsulę ant pagrindo, tada gali imtis kito žingsnio – dūmtraukio montavimo. Jei norite tai atlikti kokybiškai, tada montuokite visus elementus iš apačios į viršų, nes tik tokiu atveju dūmai nesiverš per sujungimus. Priklausomai nuo pasirinkto dūmtraukio elementų, jo montavimas gali skirtis, todėl turėtumėte vadovautis instrukcija.
Svarbūs aspektai:
Kartais žmonės persistengia ir viską atlieka itin sandariai, tačiau nereikia naudoti specialių sandarinimo priemonių įvairiems židinio ir dūmtraukio elementams. Jums reikia tinkamai užsandarinti tą vietą, kurioje dūmtraukis susijungia su kaminu, ypač tokiu atveju, kai kaminas yra senas. Tam yra skirta speciali karščiui atspari masė, randama beveik kiekvienoje statybinių prekių parduotuvėje.
Židinio išbandymas:
Kai sumontuosite židinį ir visas būtinas jo dalis, tada leiskite visoms panaudotoms medžiagoms išdžiūti. Kai jos išdžius, tada yra pats laikas židinį išmėginti, t.y. jį užkurti. Jei trauka yra gera, dūmai nesiveržia į patalpą, o per kaminą patenka į lauką, tada židinys yra sumontuotas tinkamai.
Židinio apdaila:
Jei išmėginote židinį ir jis veikia tinkamai, tada belieka pasirūpinti židinio apdaila. Ją galite pasidaryti pagal savo skonį, kad derėtų prie namų interjero.