Greičiausiai visi esame girdėję šuns staugimą ir nesvarbu, ar tai mūsų pačių šuo, ar galbūt kaimynų. Tikriausiai vienokiu ar kitokiu atveju imame galvoti, kodėl jie taip elgiasi. Tiesą sakant, nors mums tai visiškai nesuprantama, kaukimas yra šuns bendravimo būdas. Lojimas, staugimas ir inkštimas taip pat gali būti šuns bendravimo būdai. Yra keletas priežasčių, kodėl jūsų šuo gali kaukti. Ir nors tai gali jus erzinti ar kelti nerimą, kai kurios priežastys yra labai paprastos, pvz., dėl dėmesio trūkumo ar norint įspėti šeimininką apie pavojų. Tačiau kitos kaukimo priežastys gali reikšti kokią nors jūsų šuns problemą.
Kodėl Šuo Kaukia?
Priežastys, kodėl šunys kaukia:
Mokslininkai mano, kad šunų kaukimas yra susijęs su jų genetika, nes jie yra kilę iš vilkų ir turi jų DNR. Kaukimas gali būti gaujos ryšių paieška, reakcija į dirgiklius, savo teritorijos apibrėžimas, įspėjimas apie priešus. Taip pat būdas atkreipti dėmesį arba išreikšti nerimą, pranešti apie skausmą ar sužalojimą. Kai kurios šunų veislės yra linkusios kaukti labiau nei kitos, pvz., Aliaskos malamutai, Amerikos eskimo šunys, juodieji ir rudieji meškėnai, taksai, amerikiečių ir anglų fokshaundai, skalikai, Aliaskos ir Sibiro haskiai, Amerikos indėnų šunys.
Šunų staugimas yra bendruomenės organizavimo ir ieškojimo būdas:
Laukinėje gamtoje vilkai ir laukiniai šunys kaukia, kad po medžioklės sugrąžintų skautus į būrį. Šunys ar vilkai, kurie liko už nugaros, kaukia nurodydami savo vietą. Šunų staugimas veikia kaip balso signalas arba savotiškas girdimas švyturys, nukreipiantis kitus gaujos narius atgal. Naminio šuns kaukimas šia prasme gali būti panašus, ypač jei visą dieną nebuvote namuose. Šunys kaukia, kad pakviestų savo artimuosius namo.
Šuns staugimas yra sienų apibrėžimo ir gynybos mechanizmas:
Kaukimas signalizuoja kitiems šunims, kad teritorija, į kurią jie pateko, jau yra užimta. Tai įspėjimas pašaliniams, kad kėsinimasis į svetimą teritoriją jiems gresia smurto bausme. Kaukiantys šunys praneša apie savo buvimą ir įspėja savo bendruomenę apie besikeičiančias aplinkybes dėl grėsmės. Šiame kontekste šunų staugimas veikia kaip gynybos mechanizmas, tokiu būdu jie atbaido galimus plėšrūnus ir užtikrina gaujoje esančių šunų saugumą. Naminėje aplinkoje vieni šunys loja, kiti kaukia, kai prie durų ateina nepažįstamas žmogus arba į kiemą atvažiuoja naujas automobilis.
Šunys kaukia norėdami atkreipti dėmesį arba išreikšti nerimą:
Jei šuo staiga ima kaukti, jis tiesiog gali norėti šeimininko dėmesio. Kai kurie šunų savininkai žino, kad šunys gali būti emociškai manipuliuojantys, kaip ir bet kuris žmogus. Šuns kaukimo garsas patraukia jo šeimininko dėmesį. Išgirdę šuns kaukimą galbūt bėgate per namą, kad pamatytumėte, kas jam negerai, tačiau jus pasitinka šuo, kuris nori žaisti. Jei jūsų šuo žino, kad išvykstate ilgesniam laikui, jis gali kaukti dėl išsiskyrimo nerimo. Šunys, neturintys pakankamai žaislų pramogauti, kai jūsų nėra, liūdi, yra vieniši ir prislėgti. Taigi, liūdnas atsakymas į klausimą: „Kodėl šunys staugia? gali būti, kad jūsų šuo staugia protestuodamas dėl to, kad liko vienas.
Šunys kaukia reaguodami į dirgiklius:
Šunų kaukimas gali būti atsakas į aplinkos veiksnius, pvz., įprastos provokacijos yra greitosios pagalbos, policijos ar gaisrinės mašinų sirenos. Dar tolimas besiartinančių sirenų garsas gali paskatinti šunį pradėti kaukti, tačiau to priežastis lieka neaiški. Galbūt sirenų garsas pažadina kažkokią snaudžiančią genetinę atmintį. Daugelis tyrimų patvirtina, kad šunų kaukimą išprovokuoja tam tikri garsai, pvz., muzika, populiarios televizijos teminės dainos arba muzikos instrumentų garsas. Galbūt tai yra noras prisijungti ir būti veiksmo dalimi.
Šunys kaukia, kad įspėtų jus apie sužalojimą ar atradimą:
Kitas atsakymas į klausimą gali būti – šunys kaukia, kad išreikštų skausmą dėl patirto sužalojimo. Žmonės verkia, kai susižeidžia, taigi, šunys kaukia panašiose situacijose. Šunys kaukia, kad išreikštų skausmą. Kai kurie šunys taip pat yra mokomi kaukti, kai kažką atranda. Medžioklinių šunų veislių kaukimas signalizuoja apie grobio persekiojimą ar sugavimą. Jei šuo ką nors įvarė į medį, įspraudė į kampą ar ką nors pagavo, jis gali pradėti kaukti, kad įspėtų savo šeimininkus.